6732154
 
 
Geocaching
     
    as



Geocaching a vše okolo

Popis cache

Tradiční cache (angl. Traditional Cache), je nejběžnějším typem cache. Jedná se o fyzickou schránku, jejímž základním rysem je, že se nachází přímo na místě, udaném souřadnicemi v záhlaví zadání. K jejímu nalezení tedy geocacher (alespoň teoreticky) nemusí kromě souřadnic znát další údaje a vystačí si s waypointem, uloženým v přijímači GPS.
Žádně výpočty souřadnic, ať už před cestou nebo v jejím průběhu, nejsou potřeba. (Pokud narazíte na výjimku, můžete ji zde doplnit do seznamu, který uvádí některé tradiční cache umístěné mimo cílové souřadnice.) V každém případě je dobré, se zadáním se obeznámit, protože může obsahovat důležité informace, týkající se například přístupnosti cache, popisující její okolí či stanovující podmínky pro logování a výměnu předmětů.
Stejně, jako další typy fyzických cachí (multi či mystery), může mít tradiční cache řadu velikostí. Vyjma velikosti mikro obvykle jde o plastikový kontejner plný hraček a nepopsaných deníků. Všeobecně osvědčený tip je „vezmu věc, vložím věc, zapíšu se do deníku”.

Multi-cache se skládá ze dvou nebo více částí. Je mnoho variant, ale většinou multi-cache obsahuje návod k nalezení další cache a druhá cache má návod, jak najít třetí a tak dále. Jednotlivé etapy se zpravidla označují stage. Posunutá cache (dojdete na místo a dostanete instrukce pro danou cache) se počítá jako multi-cache. Kromě prostých matematických výpočtů může být použita i metoda výpočtu Crossfoot, Prime Factor a další v závislosti na invenci autora.

Virtuální cache je cache, která jak už název napovídá, není skutečná schovaná schránka. Typově je nejbližší webcam cache. V tomto případě se však jedná o zjištění něčeho (např. jména na pamětní desce apod.) na zadaných souřadnicích a následné odeslání této informace autorovi cache pro uznání logu. Tyto cache již není možné zakládat, ale je možné je stále hledat. V ČR se nacházejí tři.

Webcam cache je druh virtuální cache. S pomocí partnera se dostanete před objektiv a zavoláte mu, že si vás může vyfotit. Na konci musíte poslat svojí fotku na web a zapsat svojí návštěvu. Další možností jsou webkamery, které mají dostupný archiv fotografií - pokud je to v listingu povoleno, je možné do logu jen zapsat čas, kdy jste před webkamerou pózovali.
Nové webcam cache již není od konce roku 2005 možné přihlašovat. Tato kategorie byla přesunuta na Waymarking - http://www.waymarking.com. V ČR je na GC.com registrováno 9 webcam keší, většinou v Praze a okolí (viz Webcam keše v ČR). Pro případ, že není dispozici "přítel na telefonu", existuje užitečná pomůcka, kterou vytvořil německý geocacher El Achimo. Na webové stránce http://www.elachimo.de/El-Achimo/geocaching/webcamservice/english2.php si přdem vyplníte formulář (zadáte číslo svého mobilu, přesnou adresu webkamery a e-mailovou adresu, na níž má snímek přijít). Na místě pak stačí svým telefonem prozvonit patřičné číslo (nezapomenout na mezinárodní předvolbu) a snímek z webkamery je vám automaticky zaslán. To vše zdarma.
Je třeba počítat s tím, že fotografie z webkamer se snímají v určitém (pro každou webkameru specificky nastaveném) časovém intervalu - v popisu webcam keše je to většinou uvedeno. Před webkamerou je tak třeba vydržet déle než je uvedený interval.


Neznámá - anglicky unknown, je taková cache, kde nejsou udány souřadnice a cacher je musí získat nějakým výpočtem, vyhledáním v pramenech nebo jinak. Příklady:

  • GCP3VY Tea 4 Free!
  • GCVB8F Archivní cache
  • GCVTWY Kuks

Více na geocaching encyklopedia




[CNW:Counter]
     
Desing 2007 mnemec