Klávesnici tvoří devětatřicet malých tlačítek vyrobených z pevného plastu. Tlačítka mají obdélníkový tvar z vypouklými kratšími stranami, z profilu ale nejsou zcela rovná. Roh směřující do středu klávesnice je takřka u každého tlačítka mírně zkosen. Nemyslím si, že by to nějak výrazně přispívalo k ergonomii psaní, na druhou stranu zvláštní tvar ničemu nevadí. Klávesnice samozřejmě postrádá řádek s diakritikou a každé tlačítko nese dvě funkce. V pravé části se nachází numerické klávesy, jenž snadno rozeznáte odlišnou podkladovou barvou. Numerická tlačítka se také odlišují barvou podsvícení, není to ale tak prosté. Píšete-li například textovou zprávu, celou klávesnici osvěcuje bíle světlo. Chcete-li ale vytočit telefonní číslo v menu telefonu, podsvícení se změní na sytě modré. Hezké, efektivní a praktické.
Hardwarová stránka věci
Fujitsu-Siemens Loox T830 pohání procesor Intel XScale PXA27x na frekvenci 416 MHz, což je velmi slušná hodnota. Na Looxu lze bez problémů přehrávat video určené pro počítače bez nutnosti změny rozlišení nebo datového toku. Také navigační aplikace Dynavix Mobile běží svižně. Některé základní úkony ale trvají až příliš dlouho. Třeba změna hlasitosti sluchátka při hovoru, nebo rychlost ukončení hovoru po stisku červeného tlačítka. Rychlost procesoru nelze měnit, vše zůstává na automatice. Určitého zrychlení může být dosaženo spolu s novou verzí operačního systému.
Procesor doplňuje paměť ROM o kapacitě 128 MB, z níž je vymezeno takřka 67 MB pro uživatele. Nejde o číslo nijak závratné, pro aplikace, dokumenty a pár fotografií ale dostačuje. Další nároky může uspokojit paměťová karta SD/MMC. Paměť RAM pro běžící aplikace má fyzickou kapacitu 64 MB, dostupných je pak o 14 méně. Nemám ale spuštěnou ani jednu aktivní aplikaci, ani žádnou na pozadí, a zbývá jen necelých 25 megabajtů. Operační systém si ukusuje až příliš mnoho. Při plánování složitější cesty v navigačním programu bych měl velké obavy, kdy se objeví upozornění o nedostatku operační paměti. Výrobci by se zvláště do zařízení s vestavěným GPS modulem měli naučit dávat 128 MB paměti RAM. Věřím, že by se výsledná cena příliš nezvýšila.
Voláme a datujeme
Loox disponuje komunikačním GSM/UMTS modulem. V sítích druhé generace podporuje frekvenční pásma 900/1800 a 1900 MHz plus frekvenci 2100 MHz pro síť UMTS. S Looxem lze tedy videotelefonovat, ovšem v naší zemi pouze na území Prahy a Brna s Eurotelem. Telefonní seznam má díky sdílené paměti takřka neomezenou kapacitu a bezproblémově se synchronizuje s Outlookem.
Vyhledávání v seznamu a vytočení jména je vcelku svižné, stačí zapnout telefon, levou soft-klávesou vyvolat telefonní seznam a zde již s pomocí klávesnice vyhledat jméno. Nebo můžete využít rozhraní s virtuální klávesnicí, zde pak můžete vyhledávat rychlým způsobem T9. Tato varianta je vhodnější ve chvíli, kdy máte v ruce pero, poněvadž musíte sahat na displej.
Nyní si nejsem jist, zda-li jde o chybu testovaného kusu, nebo o vlastnost, ale sluchátko vydává na nejvyšší stupeň hlasitosti dunivé pazvuky. Mnohem zřetelnější je tento jev poté, co aktivujete hlasitý odposlech. Zde jsou použitelné maximálně dva nejnižší stupně hlasitosti, kdy se ale reproduktor svou hlasitostí vyrovná přednímu sluchátku. Hlasitý odposlech je zkrátka vzhledem ke zkreslenému zvuku volajícího nepoužitelný. Vyzkoušel jsem také spolupráci s bezdrátovým bluetooth sluchátkem a zde již vše funguje bez problémů. Zvuk není zkreslen ani v připojených sluchátkách, jde tedy zřejmě o problém reproduktoru.
Šance, že někdo z vašich známých bude disponovat mobilem s podporou 3G, telefonuje v síti Eurotelu a zrovna se nachází na území zmiňovaných měst není velká, proto Loox zřejmě využijete spíše pro datové přenosy. A zde jde o pěkný nárůst rychlosti. Oproti GPRS, jež má potíže překonat hranici 50 kbit/s, si v UMTS svištíte až šestkrát rychleji s mnohem rychlejší odezvou. Zkrátka radost surfovat. Zlé časy ale nastanou po opuštění center našich dvou měst. Zde se musíte spokojit pouze s GPRS, protože EDGE podporováno bohužel není. Loox lze samozřejmě využít i jako externí modem pro notebook, jako pojítko lze využít Bluetooth i USB kabel.
Přímo v kapesním počítači lze datové přenosy využít pro příjem e-mailových zpráv, surfování internetovými stránkami standardně dodávaným internetovým prohlížečem, on-line komunikaci nejrůznějšími klienty, příjem aktuálních zpráv pomocí RSS kanálů a podobně. Možnostem využití kladou omezení jen dostupné aplikace.
Při spojení přes GPRS si musíte dát pozor na jednu podstatnou skutečnost související s již jednou kritizovaným červeným sluchátkem. Máte-li aktivní datové přenosy a chcete je zachovat i v režimu stand-by (chcete být on-line na kecálku, kontrolovat poštu či RSS kanály...), musíte telefon opět vypnout delším podržením červeného sluchátka a výběrem volby Stand-by. Stisknete-li červené sluchátko jen krátce, spojení GPRS se přeruší. Jde jen o zvyk, z počátku se ale obrňte trpělivostí.
Textové zprávy a e-maily
Windows Mobile 5 zastřešují zprávy všeho druhu do aplikace Inbox. V případě e-mailů někým zatracovaná, druhým velebená. Pravda je asi někde uprostřed. Pro základní použití bohatě stačí, podporuje moderní protokoly včetně zabezpečení, můžete si vytvořit několik účtů s automatickou kontrolou, nastavit stahování mailů jen o určité velikosti a samozřejmostí je podpora jakýchkoli příloh. Existují samozřejmě i lepší e-mailoví klienti, mnozí jsou zdarma, a tak vám nic nebrání vybrat si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.Při psaní textové zprávy se na displej vejde celá SMS. Jste informováni o počtu napsaných znaků a použitých dílčích SMS zpráv při psaní dlouhé zprávy. Díky sdílené paměti není kapacita úložného prostoru pro SMS prakticky omezena.Do multimediální zprávy lze vložit obrázek, zvuk, opravdu dlouhý text, případně kontakt ve standardu vCard nebo poznámku opět jako vCalendar. Nechybí praktické počítadlo velikosti zprávy, maximum je 300 kB.
Pokračování
zde