6732154
 
 
Fujitsu-Simens
     
    as

Fujitsu-Siemens Loox T830

Operační systém a software v základu

Podívejme se nyní, jaké aplikace a doplňky nabízí operační systém Windows Mobile 5 v základu. Samozřejmě nechybí PIM aplikace jako kalendář, úkoly a poznámkový blok. Data z této trojice aplikací lze bez nejmenších problémů synchronizovat s Outlookem. Díky aktivní Today obrazovce máte ihned přehled které události následují a kolik úkolů na vás čeká. Samozřejmě existují aplikace, které kalendář i správce úkolů vylepšují a doplňují o další funkce.

Dále jsem se již zmiňoval o internetovém prohlížeči Internet Explorer, který si ale rozumí i s wapovými stránkami. Pozor ale, chcete-li ušetřit prohlížením wapových stránek, nainstalujte si raději čistě wapový prohlížeč. Některé wapové stránky si totiž před načtením vyčmuchají použití Internet Exploreru a uživatele automaticky přesměrují na pomalejší a méně praktickou webovou verzi. Hovořili jsme také o e-mailovém klientu.

Velmi užitečnou dvojici tvoří aplikace Word Mobile a Excel Mobile. Tedy aplikace pro úpravu textových a tabulkových dokumentů. Samozřejmě nezvládají všechny funkce, jako dospělé verze, pro jednoduchou editaci jsou ale použitelné. Pro prohlížení presentací pak poslouží PowerPoint Mobile, zde jde ale pouze o prohlížeč. Nechybí ani správce souborů, obvyklý MSN Messenger a terminálový klient. Všechny tyto aplikace lze nahradit lepšími alternativami. Práci s datovými přenosy a Wi-Fi kartou usnadňuje aplikace Connect Mobility E2C. Prostřednictvím ní lze telefon přepnout do režimu modemu.

Bezdrátové technologie

Fujitsu-Siemens disponuje technologií Bluetooth pro bezdrátový přenos dat. Jásám, Bluetooth má na starosti rozhraní od Broadcomu a nikoli strohé rozhraní od Microsoftu. Bluetooth Manager vás provede párováním nového zařízení a umožňuje podrobné nastavení všech dostupných služeb. Podává také informace o aktuálním spojení, síle signálu a množství přenesených dat.

Dosah modrého zubu je poměrně slušný, proti notebooku s integrovaným Bluetooth bylo možné komunikovat do vzdálenosti zhruba sedmi metrů, nebo pěti s několikacentimetrovou panelovou stěnou. V případě Bluetooth sluchátka lze bez rušení hovořit zhruba do vzdálenosti čtyř metrů.

Nacházíte-li se v dosahu bezdrátové sítě Wi-Fi, nic vám nebrání využívat všech jejich služeb. Opět se ale připravte na trochu komplikovanější nastavení, zvláště jedná-li se o síť se zabezpečením a bez DHCP serveru. Jedna dobrá rada, po změně IP adresy je nutné bezdrátovou kartu vypnout a opět zapnout. S dosahem Wi-Fi karty jsem nad míru spokojen, na přímou viditelnost lze komunikovat proti panelové 10 dB anténě na vzdálenost dvou až tří stovek metrů. V kancelářských prostorách ovšem dosah klesá do řádu desítek úměrně rostoucímu počtu přepážek. Komunikátor je dostatečně výkonný na to, aby zvládal bez problémů hovory na Skype prostřednictvím Wi-Fi sítě. Bohužel ale Loox neumí přepnout hovor do předního sluchátka, volající je slyšet z hlavního reproduktoru. Problém mohou vyřešit připojená sluchátka.

Vedle těchto komunikačních prostředků podporuje Loox T830 i rozhraní USB Host. Konektor se ale nenachází na těle komunikátoru a v balení nenajdete potřebný kabel. Tím se praktická využitelnost bohužel poněkud vytrácí.




GPS aneb kde právě jsem

Fujitsu-Siemens má s integrovanými GPS moduly bohatou zkušenost z oblasti kapesních počítačů. Polohu počítá nejmodernější čip SiRF Star III nabízející oproti předchozí řadě zejména mnohem vyšší citlivost. V praxi je rozdíl opravdu propastný. Takový geocacher se starší GPSkou se v lese hodně nahledá, protože chytí obvykle jen s těží pár satelitů. Hustý lesní porost novější GPSku nerozhází.

Rozdíly jsou patrné také v automobilu. Pokud dáte starší GPS přijímač po dlouhé době nečinnosti za okno a rozjedete se, chytne se až po opravdu dlouhé době. Modernější čipy potřebují pro stažení potřebných informací ze satelitů mnohem kratší dobu a začnou navigovat do několika sekund.

Citlivost Looxe T830 mi přijde pro běžnou automobilovou navigaci naprosto dostatečná. Testoval jsem sice již zařízení s přesnějším GPS přijímačem, rozdíly ale nejsou tak velké, abych z tohoto důvodu Loox nedoporučoval.

Fotoaparát co ostří

Loox T830 je vybaven fotoaparátem s maximálním rozlišením 2 Mpix. Disponuje dokonce automatickým ostřením, a tak můžete pořizovat snímky z velmi blízké vzdálenosti a Loox skvěle poslouží pro záznam textu. Škoda jen, že chybí svítící dioda.

Pořízené snímky jsou docela ostré, což mne příjemně překvapilo. Fotoaparát má ale drobné problémy s přepaly a hlavně - všechny snímky jsou jakoby překryty mlhovým závojem. Podle našich informací se ale připravuje uptade softwaru, který by měl kvality fotoaparátu ještě zlepšit.

Bohaté příslušenství

V balení kromě komunikátoru najdete praktické ochranné pouzdro vyrobené z černé koženky. Na opasek jej připevníte sponou, komunikátor pak proti vypadnutí chrání magnetická přezka.

Samozřejmostí je síťový napáječ a synchronizační kabel s mini-USB konektorem. Dostanete také praktická sluchátka s tlačítkem pro příjem hovoru na kabelu kombinovaná se šňůrkou na krk.

Příslušenství uzavírá jednoduchá synchronizační kolébka. Neumí nabíjet náhradní akumulátor a nenabízí konektor USB Host pro připojení příslušenství. Svůj účel ale splňuje.

Dobrý komunikátor, ale...

Fujitsu-Siemens Loox T830 je po technologické stránce na špičkové úrovni. Podporuje sítě UMTS, má integrovaný GPS modul a rozumí si s Wi-Fi. Některé prvky ale výsledný dojem zbytečně snižují, nyní mám na mysli zejména malý čtvercový displej s velmi nízkým rozlišením. Také na větší rozměry a hmotnost si bude muset majite trochu zvykat, ale je to daň za veškerou výbavu. Pokud pro vás malý displej není překážkou, mohu Loox T830 s klidným svědomím doporučit.

KONEC
[CNW:Counter]
     
Desing 2007 mnemec